ראשי
וידאו
מאמרים
אודיו
פורום
שאל את הרב
שאל את הרב
שם
אימייל
טלפון לא חובה
כותרת
ביטול
צור קשר
צור קשר
שם
אימייל
כותרת
ביטול
אודות
שם - olambreslev.com סוג - videoIn דף - 83 דירוג -

פרשת חוקת תשס"ו ענווה ושפלות

בפרשתנו פרשת חוקת כתוב: (ז) וידבר ה´ אל משה לאמר: (ח) קח את המטה והקהל את העדה אתה ואהרן אחיך ודברתם אל הסלע לעיניהם ונתן מימיו והוצאת להם מים מן הסלע והשקית את העדה ואת בעירם: (ט) ויקח משה את המטה מלפני יהוה כאשר צוהו: (י) ויקהלו משה ואהרן את הקהל אל פני הסלע ויאמר להם שמעו נא המרים המן הסלע הזה נוציא לכם מים: (יא) וירם משה את ידו ויך את הסלע במטהו פעמים ויצאו מים רבים ותשת העדה ובעירם:
בפסוקים אלו מתעוררים כמה שאלות:
א. מדוע צריך לומר פעמיים ונתן מימיו, וגם והוצאת להם מים,, ?
ב. הפסוק אומר פעם בלשון מימיו ופעם בלשון מים, מדוע אומרם בב´ לשונות?
ג. בתרגום יונתן. מביא שה´ ציווהו, שצריך להשביע את הסלע, ואם לא ייתן מימיו יכהו, לפירוש זה קשה מה חטאו של משה רבינו שהכה הסלע ?
ד. עוד קשה וכי יכול להיות שמשה רבינו ידבר אל הסלע ויצווהו, והסלע לא יוציא מים, הרי כל הבריאה כפופה לה יתברך ?
ה. משה רבינו שואל את בני ישראל "המן הסלע הזה נוציא לכם מים" ומדבריו מובן שאי אפשר להוציא מים ולבסוף הרי כן הוציא להם מים.
ו. מה זה וירם משה את ידו ויך את הסלע למה לכתוב וירם משה שיכתוב רק ויך את הסלע ללא וירם ?
ז. מדוע לבסוף הכה משה את הסלע פעמיים שיכה הכאה אחת ?.
לכאורה יש להבין עוד כמה דברים תמוהים :
בשר קודש ששוחטו, צריך להקריבו בלילה על גבי המזבח, ואם לא העלה הבשר על המזבח בלילה, בשר הקודש נפסל, ומדוע נפסל ?.
הגמרא במסכת בבא מציעא דף קיד: אומרת שיהודי לאחר מיתתו מטמא יותר מגוי, מדוע ?.
המעיין בתנ"ך יראה שכל הנביאים עשו מופתים, כגון יהושע בן נון עצר את השמש, וכן אליהו ואלישע הנביא, ועוד. ורק משה רבינו לא עשה שום מופת. מדוע ?
ומדוע במחלוקת קורח כן עשה מופת, שבלעתו האדמה ?.
חז"ל אומרים במסכת מועד קטן דף כח. למה נסמכה מיתת מרים לפרה אדומה, לומר לך מה פרה אדומה מכפרת גם מיתת צדיקים מכפרת, ונשאלת השאלה וכי מצאנו שפרה אדומה מכפרת, הרי אין פרה באה אלא לטהר מטומאת מת ?.
ועוד לג´ חלקים חלקו את אפר הפרה א. להזות על הטמאים ב. לפרות העתידיות ג. למשמרת ככתוב "והיה לבני העדה למשמרת למי נדה" ונשאלת השאלה מדוע צריך למשמרת ?
ומדוע למי החטאת שהם לכאורה מים קדושים, קוראת התורה מי נדה ?
"ויבואו בני ישראל כל העדה מדבר צין" רש"י מבאר את "כל העדה" עדה שלימה שמתו מתי מדבר ואלו פרשו לחיים ואילו על הפסוק "ויסעו מקדש ויבואו בני ישראל כל העדה הר ההר" רש"י אומר כולם שלמים ועומדים להכנס לארץ שלא היה בהן אחד מאותם שנגזרה גזירה עליהם שכבר כלו מתי מדבר, ומדוע רש"י צריך לחזור על אותו פירוש פעמיים ?.
ומדוע נכתב פעמיים כל העדה ?.
רבינו כותב בליקוטי מוהר"ן תורה רי"ז.
זִכְרוּ תּוֹרַת משֶׁה (סוֹף מַלְאֲכִי) רָאשֵׁי תֵּבוֹת תַּמֻז חָסֵר וָאו כִּי אָז בְּתַמּוּז צְרִיכִים לְהַמְשִׁיך הַזִּכָּרוֹן לְתַקֵּן הַשִּׁכְחָה כִּי אָז נִתְהַוֶּה הַשִּׁכְחָה כִּי עַל יְדֵי הַלּוּחוֹת שֶׁנִּשְׁתַּבְּרוּ בְּחֹדֶשׁ תַּמּוּז נִתְהַוָּה הַשִּׁכְחָה כְּמוֹ שֶׁאָמְרוּ רַבּוֹתֵינוּ, זִכְרוֹנָם לִבְרָכָה (עֵרוּבִין נ''ד) : אִלְמָלֵא לא נִשְׁתַּבְּרוּ הַלּוּחוֹת הָרִאשׁוֹנוֹת לא נִשְׁתַּכְּחָה תּוֹרָה מִיִּשְׂרָאֵל וְעַל כֵּן חָסֵר וָאו מִתַּמֻּז כַּנַּ''ל כִּי מֵאַחַר שֶׁנִּשְׁתַּבְּרוּ הַלּוּחוֹת נִסְתַּלֵּק הַוָּאו כִּי הַלּוּחוֹת הֵם בְּחִינַת וָאו כְּמוֹ שֶׁאָמְרוּ רַבּוֹתֵינוּ, זִכְרוֹנָם לִבְרָכָה (בָּבָא בַּתְרָא י''ד) הַלּוּחוֹת אָרְכָּן שִׁשָּׁה וְרָחְבָּן שִׁשָּׁה גַּם זְמַן מַתַּן תּוֹרָתֵינוּ רָאשֵׁי תֵּבוֹת תַּמֻּז כִּי בְּתַמּוּז נִתְּנוּ הַלּוּחוֹת כְּמוֹ שֶׁאָמְרוּ רַבּוֹתֵינוּ, זִכְרוֹנָם לִבְרָכָה (יוֹמָא ד:) וְגַם כָּאן חָסֵר וָאו מֵחֲמַת שֶׁאָז נִשְׁתַּבְּרוּ הַלּוּחוֹת שֶׁהֵם בְּחִינַת וָאו כַּנַּ''ל
משמע מדברי רבינו שלא טוב שנשברו הלוחות שגרם שכחה בעולם, אם כן מדוע ה’ אומר למשה "אשר שברת" (שמות פרק לד´ פסוק א´) יישר כחך ששברת משמע שטוב שנשברו הלוחות, למה זה טוב? הרי נגרם שכחה בעולם.
ורבינו מוסיף ואומר בתורה הנ"ל שזמן מתן תורתנו ר"ת תמוז כי בתמוז ניתנו הלוחות, ונשאלת השאלה בתמוז? הרי זמן מתן תורה היה בחודש סיון ולא בתמוז

תגובה חדשה
תגובה חדשה
שם
אימייל
כותרת
ביטול
תפריט ראשי
כניסת חברים לאתר
רוחו של משיח
בית תפילה
עולים דרגה
 •  

   


  אודות

  לעולם ברסלב

 • הבאים

 • אתר עולם ברסלב

  עוסק בהפצת תורת רבנו, הן בשעורי וידאו שמע ומאמרים.

  כמו כן יש לכם פורום חדש המחולק לנושאים וכו..

  ברוכים

עולם ברסלב